Evo Jawz eriti agressiivne HOKA One One

Alljärgnevalt ülevaade HOKA One One tossust Evo Jawz.

NB! Jooksin nende tossudega Alpides ning 23km järel olid need lagunenud.

Te olete aga teinud hea valiku kui kasutate neid vastavalt otstarbele ja lähete mudasele ja pehmele pinnasele jooksma. Vertikaalsed kaljud pole nende tossude pärusmaa.

HOKA One One Evo Jawz review

HOKA One One on loonud endale mitme hea mudeliga suurepärase imago nii ultra- kui ka sileda maa jooksjate seas.

Esimese näitena Speedgoat tossud, mis on suurepärased mägiultrate jooksmiseks. Speedgoati madal drop ja keskmisest paksem tald säästavad jalgu. Nendega võideti mõni nädala tagasi USA üks mainekaim ultrajooks Western States 100. Ka minu isiklik kogemus toetab nende headust ülipikkadel distantsidel.

Teise näitena maanteetoss Evo Carbon Rocket, millest olen paar korda kirjutanud ning need on ülekaalutkalt mu lemmikud siledal maal.

Evo Jawz

Kuidas need tossud leidsid tee minu valikusse? Eks ikka läbi kolme kriteeriumi, milleks on drop (talla langus millimeetrites kannast varbasse),  talla muster ja tossu kaal.

Nende tossude drop on 3 mm. See on meeldivalt madal ning sobib mulle kenasti.

Ühe tossu kaal on 221g. Minu keskmisest suuremat jalanumbrit arvestades (45 1/3), on tegemist kergekaalulise jalanõuga.

HOKA One One Evo Jawz review

Tallamuster, mis määrab otseselt tossude kasutuskoha, on ülimalt agressiivne. Kuna mul on plaanis Alpides kui mujal mägedes lühematel ja tehnilistel nõudlikel jooksudel käia, siis tallamustri alusel tundus olevat ülihea valik.

HOKA One One Evo Jawz review

Kuna tossu kaal on kergete killast aga samas tallamuster väga agressiivne, siis järelikult on kuskilt mujalt kokku hoitud. Nimelt talla paksus on pigem õhuke ja pealiskagas pole oluliselt toetavaid ribasid. Seega pikkadeks võistlusteks kindlasti mitte nii sobivad aga Skyrunningu jaoks, kus distantsid 30km ja tõusumeetreid 2000m+ kandis, igati sobilikud.

HOKA One One Evo Jawz review

HOKA One One Evo Jawz reviewNagu HOKA on tossude sisse kirjutanud “Time to Fly”, siis seda olekski võinud nendest jalanõudest oodata.

Loe aga edasi ning vaatame koos täiesti objektiivselt. kas need tossud on ikka lendamiseks mõeldud ja kui mitte siis miks?

 

Kogemus alpides 23km ja 2000m+

Running plan in AlpsPingutasin nöörid ja uued Jawzid hakkasid koguma kilomeetreid Alpi mägedes.

Rajaks sai valitud tavaline alpi mägedes kulgev kivine teerada, mida mööda tüüpiline matkaja liigub toekate matkasaabaste ja keppidega.

Plaan oli joosta 21km ja koguda tõusumeetreid 2300m+. Lõpuks kujunes distantsiks 23km ja tõusu veidi üle 2000m+.

 

Lenggries

Marsruut kulges Lenggries suusapiirkonnas, ilusate mägijärvede ja Alpi aasadel kõlisevate ning ammuvate lehmade seltsis.

Alps Lenggries

Alps Lenggries

Maapinna tunnetus

Hea maapinna tunnetuse tagab kontakt maaga. Nagu WRC, mida jäigem vedrustus ja tihedam kontakt maaga, seda parem juhitavus.

Käesoleval juhul on pealiskangas ikka piisavalt õhuke ja ilma toestuseta, seega jalg ujus nii paremale-vasakule ja sellega seoses muutus tunnetus kehvaks ning agressiivsest tallamustrist tulenev pidamine ei kompenseerinud seda. Mägistes tingimustes jalg ujus ja pidamine kadus, aeg-ajalt viltuselt kivile maandudes tundus, et toss lausa keerab jala ümber. Ei ole mõnus ja ega ka mitte turvaline.

NB! paelad olid pingutatud korralikult kinni esimestest aasadest alates, seega paelte lahtiolekut ei saa süüdistada. Ja ka tossude suurus oli täiesti paras.

Pidamine

Pidamine oli jah justkui hea aga tõttöelda ei saanud siiski sellest tallast maksimumi kätte. Ja põhjus on taas liiga pehmes pealises mis põhjustab tossu ujumise. Seega talla poolest muster justkui peaks aga toss ise on siiski lödi. Näiteks kui WRC-l on väga head rehvid all aga vedrustus on pehme siis pole ka juhitavust ning auto hakkab ujuma.

Hõõrdumine

My leg after 23 km with Evo JawzSellest on möödas vähemalt 10 aastat kui mul viimati mõni vill vms. hõõrdumine tossudest on tekkinud. Aga nüüd tekkis.
Nimelt pealiskangas, mis justkui on pehme ja igas suunas järeleandlik, tekitas mu jala peale, suure varba kohale valuliku villi.

Võibolla peab nendega rohkem jooksma, et siis kangas läheks kuidagi pehmemaks ja hakkaks rohkem jala jälgi elama.

Aga! Sellist probleemi pole tekkinud ühegi teise tossuga.

Pealse vastupidamine

Olles jooksnud 10km, nende tossude esimesed 10km, avastasin korraga, et huvitav mis mustad triibud sinna varvaste juurde on tekkinud? Lähemal vaatlusel selgus, et pealiskangas on tossu talla küljest lahti rebenenud ja mõlema tossu ninas on auk.

HOKA One One Evo Jawz review

HOKA One One Evo Jawz review

Piltidelt on näha, et nina juurest on kangas rebenenud ning mõlemalt poolt kõrvalt on kangas lihtsalt talla küljest lahti tulemas.

Talla vastupidamine

Kui treeningu lõppedes tossud jalast võtsin, vaatasin üle ka tallad. Ja mis ma näen?

Ühel tossul on kaks rida nuppe täiesti pilla-palla, lihtsalt ära murnudud ja lipendavad lahtiselt. Kui ma siiani olin Vibrami taldadest väga heal arvamusel, siis siinkohal kukkus see kolinal kokku. Käesolev tald pole mitte HOKA enda tehtud, vaid tegemist on Vibrami tallaga.

Aga et niimoodi, esimese 23km järel ära laguneda – no seda poleks küll oodanud.

HOKA One One Evo Jawz review

HOKA One One Evo Jawz review

HOKA One One Evo Jawz review

Muud viperused?

On teada, et osadel Evo Jawzidel on olnud probleeme jala naha värvimisega.

See mure peaks olema tänaseks lahendatud, kuid esimestel Evo Jawzidel esines see õige tõsiselt. Pealegi see värv pestes maha ei tulnud ning võttis 3-4 päeva enne kui jalg oma normaalse värvuse omandas.

HOKA One One Evo Jawz review

Kokkuvõtteks

HOKA One One on püüdmas uut turunišši ning ma olin selle nö. varajane testija.

Kui tootjatel on siit midagi õppida, siis eelkõige seda, et tarvis on rohkem testida. Kui nende tossude puhul nimetatud vigasid ei esineks, oleks need kindlasti mu lemmikud ülitehnilistel Skyrunningu võistlustel ja mägistel treeningutel.

Tootjad nimetan mitmuses seetõttu, et HOKA One One on tossu disaininud ja kokku pannud aga Vibrami poolt on tallad.

Lisa kommentaar

Loading