Tagurpidi rulluiskudel Guinessi rekordisse

Kui Tõnis Paalme enne Pärnu rullimaratoni starti küsis, et kas sooviksin teda terve tee kiivrikaameraga filmida kuna ta üritab tagurpidi rulluisutamise Guinessi rekordit teha, vastasin jaatavalt.

Pärnu rull
Foto 8 Rattalised

Jäi üle veel täpsustada mis on ta kiiruslik eesmärk – keskmiselt 26-27 km/h. See on mulle nägu-ees-sõitjale rahulik tempo, seega igati sobis. Jäi lahendada vaid vihma küsimus – ma ütlesin et saju korral ma starti ei tule – selle peale lubas Tõnis mulle teised rattad/laagrid alla, seega ka vihm sai välistatud. Vihma aga ei tulnud ning rada oli super.

Muide me mõlemad Tõnisega olime eelnevalt laupäeva öösel tulnud rulluiskudega Tallinnast Pärnusse. Laagrist kell 23 paiku alustades jõudsime 15 inimeselise grupiga laupäeva hommikuks Pärnusse – 120km pikkune uisutreening. Ja pühapäevaks oli Tõnisel planeeritud 42 km pikkune Guinessi rekordi tegemine.

Minu isiklik eesmärk oli pühapäevaseks rullimaratoniks lihtne – kuna Toomas T. oli kuulnud et ma lähen rullidega Tallinnast Pärnusse, oli ta kindel, et nüüd on tal võimalus minust kiirem olla. Ütlen ette ära et ta oligi minust kiirem. Kuid ainult seetõttu, et ta oli ka Tõnis Paalmest ehk tagurpidi Guinessi rekordist nobedam Smile 

Rada

Pärnu Lennujaama uus tee 1,5 km ühes suunas – ümberpöörd ja tagasi 1,5 km. Seega maratoni jaoks tuli kokku teha 14 ringi ning 27 tagasipööret.

Start

Startisime koos Tõnisega stardijoonelt, et mitte jääda uisutajate massi taha kinni. Peale starti võtsime kohe vasakule, et omakorda liidrite grupile vaba tee anda.

Minu ülesanne oli lisaks filmimisele Tõnisele iga kilomeetri järel keskmine km aeg öelda, et saaksime jälgida kas püsime eesmärgistatud graafikus. Vaatasin kella ning fikseerisin peale starti meie hetkekiiruseks 36 km/h.

Muljetavaldav!

Esimene kilomeeter ja keskmine kiirus 31,6 km/h oli stardi jaoks väga hea algus. 1,5 km stardist oli vastutuul, kuid peale ümberkeeramist jällegi taganttuul. Teine kilomeeter ja keskmine jätkuvalt kõrge – 30,9 km/h. Ümberpöörd ja taganttuule otsa keskmine kiirus 31,3 km/h.

Sõidu esimene pool

Kaks suurt põhigruppi läksid meist mööda ja nüüd olime mitu ringi koos ühe 7-lise grupiga. Kuna Guinessi rekordi jaoks ei tohi ja tegelikult tagurpidi sõites ei saagi kellegi tuules sõita, pidi Tõnis kogu töö ise ära tegema. Mina puhkasin kogu raja tema tuules Smile

Huvitav oli see, et vastutuule otsal läks 7-ne grupp meist alati mööda kuid taganttuule otstel olime jällegi meie kiiremad. Ja niipalju kiiremad et grupp meile tuulde ei võtnud. Peale kahte ringi hakkas vastutuul oma mõju avaldama, ehk kiirused „langesid“ vastutuuleotstel 28 km/h peale.

Tagantuule otsad olid jätkuvalt 30 ja ülespoole. Kogu võistluse kõige kiirem kilomeeter oli üheksas, mille keskmine tuli 32,4 km/h.

Üle ühe ringi oli Tõnisel oma support kräuga (mugandus sõnast crew) kokku lepitud kollase või valge pudeli joogikord.

Sõidu keskmine osa

Tegime oma sõitu – 7-line grupp läks ikkagi vaikselt eest ära ja meil polnudki eesmärki nendega sama tempot hoida. Ainult minul oleks olnud, kuna selles grupis oli ka minuga võidu sõitev Toomas T. Tagant ei tulnud enam kedagi kuna meie tempo oli siiski väga muljetavaldav ja pigem hakkasid selg ees eelmistest gruppidest väljakukkujad Tõnisele ette jääma (või taha jääma??). Paar mahajääjat võtsid meile tuulde ja püsisid seal nii mõnegi ringi, kuid ei pidanud Tõnise tempoga siiski lõpuni vastu. Tõnis ütles, et tal on mõnest mehest ikka väga kahju kellest ta selg ees mööda sõidab. Kujutage ise ette – paned oma arust täiega ja siis tuleb üks mees selg ees ja läheb sinust lihtsalt mööda.

Paaril korral tegin ka seda mida ei tohiks, nimelt võtsin kiivri peast ja filmisin Tõnise sõitu hästi maalähedalt – et saaks mõne huvitava nurga hilisemaks videoks. Ja muidugi ka tulevastele põlvedele tagurpidi tehnika õppimiseks mis Tõnisel on super. Õnneks kohtunikud minu kiivrita olekut ei näinud ning loodetavasti tagantjärele disklaffi mulle ei tehta …

Ca 22km peal möödusid meist liidrid ja etteruttavalt võin öelda, et jäimegi liidritele vaid ühe ringiga sisse.

Sõidu lõpuosa

Kas hakkas tagurpidi sõit igavaks muutuma või tõesti tulid mõned väsimuse noodid aga 28 km - 36 km jäi meie keskmine tempo 28-29 km/h peale. See oli aga OK kuna olime väga korralikult niigi esialgsest graafikust ees. Pigem hakkasime arvutama et kas saame äkki alla 1,5 tunni oma aja. Selle peale läkski sõiduigavus üle ning Tõnis vajutas jälle veidi kiiremaks ning raputasime taas paar minu taha kogunenud tuulessõitjat maha. Pärituule otsad olid taas keskmiselt 31 km/h.

Kõige ärevam moment oli viimasele ringile minek, kuna siis oli stardiala juures ümberkeeramise koht veel eelmise ringi võidufinišeerujatega kaetud, kuid Tõnis on väga osav ka tagurpidi slaalomis ning saime edukalt kõikidest mööda.

Finiš

FinišViimase kilomeetri peal oli meil väga hea seis, ees olid vaid paar üksikut inimest ning Tõnis sai vabalt lõpuspurti teha. Andsin talle infot finišini – 400m – 300m – 150m. Ja finišis saime GPS-i järgi selle sõidu tippkiiruse milleks tuli 36,5 km/h. Ja viimase kilomeetri keskmine tuli 31,4 km/h.

Väga super tulemus Tõnisel ja eelmine Guinessi rekord kaugele maha jäetud.

GPS-i järgi 43km ja aeg 1:29 ja keskmine kiirus 29,1 km/h.

TV3 uudis Tõnise sõidu kohta

Tõnise koht lõpuprotokollis 77. ja mina kohal 78. 0,3 sekundit hiljem.

Igatahes oli väga lahe selline sõit kaasa teha.

Analüüsiks kiiruse graafik:

image

Kommentaarid (1) -

  • TM

    05.07.2011 16:30:54 | Vasta

    Supersaavutus tõepoolest! Õnnitlused Tõnisele suurepärase maailmarekordi puhul. Lugu ka hästi kirjutatud.

Lisa kommentaar

Loading